• Fii alături de Echipa Țării

Masculin (Competiții)

LIVE. Super Liga. FC Sheriff - CSF Bălți

21 sep 2024 de Serghei Cipilencu

Sheriff Tiraspol şi CSF Bălţi se întâlnesc astăzi, de la ora 19:00, în derbyul etapei a 7-a din prima fază a Super Ligii. Cele două formații ocupă primele 2 poziții în clasament. Partida de la Tiraspol va fi transmisă în direct de platforma media ligatv.md și pe postul de televiziune We Sport.

FC Sheriff – CSF Bălți

18 septembrie. Tiraspol. complexul sportiv Sheriff

Arbitru: Denis IVLEV

Asistenți: Vladislav LIFCIU și Vadim VICOL

Al 4-lea oficial: Igor BOȘCA

FC Sheriff: 34.Dumitru CELEADNIC, 3.Nana Kwame BOAKYE, 10.Cedric BADOLO, 18.Moussa KYABOU, 20.Armel Junior ZOHOURI, 45.Ayyoub ALLACH, 50.Jocelin BEHIRATCHE, 66.Ilounga Isea PATA, 69.Peter Oluwaseun ADEMO, 71.Vladimer MAMUCHASHVILI, 90.Papa Ndiaga YADE

Rezerve: 16.Rashed Al-TUMI, 7.Ben Qadir Abou OUATTARA, 8.Joao Paolo MOREIRA FERNANDES, 9.Ajak Chol RIAK, 11.Cyrille Barros BAYALA, 33.Matheus Guilherme LINS DE ALMEIDA, 44.Alesio MIJA, 46.Stefan DESPOTOVSKI, 47.Gideon Uche GOODLAD, 61.Rasheed Ibrahim AKANBI, 95.Vadim PAIRELI

Antrenor: Mislav KAROGLAN

CSF Bălți: 33.Artur NAZARCIUC, 3.Vladislav BOICO, 6.Alexandru GĂU, 8.Ivan URVANȚEV, 9.Vadim YAKOVLEV, 10.Andre DA SILVA, 20.David CEMSCHI, 22.Nichita PICUS, 23.Martins Caio FERREIRA, 28.Bedzigui Marius OBEKOP, 31.Danila IGNATOV

Rezerve: 1.Lucian CEBOTARI, 5.Igor Cesar RODRIGUES SANTANA, 7.Federico NSUE NGUEMA, 17.Dan-Lucian BURLACU, 18.Eugeniu REBENJA, 24.Dumitru ROGAC

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Gazdele au anunţat că intrarea la acest meci va fi gratuită.

Cele două echipe vor juca pentru a 13-a oară într-un duel direct oficial în Super Liga. Sheriff-ul a obţinut 9 victorii, CSF Bălți - 2, iar un alt meci s-a încheiat la egalitate. Golaverajul general este favorabil formației din Tiraspol: 23-7.

Interesant este faptul că cele două formaţii au susţinut 8 meciuri la Tiraspol. Sheriff-ul are 6 victorii, o partidă s-a încheiat la egalitate, iar bălţenii s-au impus în primul meci al ediţiei 2021/2022, scor 1-0. A fost o victorie de răsunet repurtată de formaţia antrenată atunci de ucrainenul Igor Rakhaev. Singurul gol al bălţenilor a fost marcat de actualul atacant al Zimbrului, Emmanuel Alaribe. Tot în acel meci, titular la bălțeni a fost portarul Artur Nazarciuc, care avea doar 17 ani.

Discipolii lui Mislav Karoglan sunt pe prima poziție în clasametul Super Ligii din acest sezon. Cu 16 puncte la activ „viespile” se pot detașa de a doua clasată CSF Bălți. În etapa anterioară Sheriff a dispus în deplasare cu 4-0 de formația FC Florești, iar pentru „galben-negrii” au marcat Papa Yade în minutul 9, Ayoub Allach în minutul 32, Rasheed Akanbi în minutul 35 și ultimul gol a fost marcat cu 15 minute înainte de sfârșitul meciului de Abou Quattara. În prima fază a Super Ligii tiraspolenii au un ritm bun, pierzând puncte doar în etapa a 5-a, cu Milsami Orhei, scor 2-2.

Echipa din capitala nordului se află pe poziția a 2-a înaintea acestei etape, cu 13 puncte și cu un parcurs perfect în ultimile 4 etape de campionat, înregistrând 4 victorii. Echipa antrenată de Veceslav Rusnac a învins campioana en-titre Petrocub Hîncești pe teren propriu în etapa a 6-a, iar reușitele pentru bălțeni au fost semnate de brazilianul Andre Silva în minutul 51 din penalty și Marius Obekop în minutul 54.

Bălțenii nu vor putea conta la centru terenului pe mijlocașul Alvaro Bely Medina. Acesta a fost eliminat în meciul cu Petrocub Hîncești.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.