• Support National Team

Asociații Raionale

ARF Rîșcani. Echipa s. Grinăuți este Campioana Raionului 2024

09 sep 2024 de Serghei Cipilencu

Finala Campionatului raionul Rîșcani i-a adus față în față pe jucătorii echipelor din satele Grinăuți și Nihoreni, antrenate de Goreanschi Vasile și respectiv Șestovschi Sergiu. După un meci intens scorul în timpul regulamentar a fost de 1-1. Au urmat loviturile de departajare, unde echipa din Grinăuți a triumfat cu scorul de 5-4. Locul III a fost ocupat de echipa din satul Moșeni, antrenată de Albu Igor.

Finala Campionatului raionului Rîșcani la fotbal a fost marcată de un spectacol sportiv deosebit, organizat cu susținerea Consiliului raional Rîșcani și a Federației Moldovenești de Fotbal. Evenimentul a avut loc pe terenul sportiv din orașul Rîșcani, iar în tribune s-au adunat aproximativ 500 de suporteri entuziasmați.

Clasamentul echipelor:

Locul I - Echipa satului Grinăuți

Locul II - Echipa satului Nihoreni

Locul III - Echipa satului Moșeni

În cadrul ceremoniei de deschidere, au participat oficiali locali, printre care președintele raionului Rîșcani, Vladimir Mizdrenco, inspectorul Direcției de Învățământ, Sport și Tineret, Igor Gordea, dar și reprezentanți ai instituțiilor locale. Cu această ocazie, copiii de la Școala Sportivă Rîșcani au avut parte de un turneu de minifotbal, iar echipa U-12 a fost premiată pentru performanțele obținute în Campionatul Republicii Moldova, LIGA „A” Nord-Moldova.

Echipele au fost recompensate cu diplome, medalii și cadouri, iar campioana Grinăuți a ridicat Cupa Campionatului raionului Rîșcani, ediția 2024.