• Support National Team

Asociații Raionale

ARF Cantemir. CS Olimp-Veteran este noua câștigătoare a Turneului Regional Sud „Liga Veteranilor 50+"

03 sep 2024 de Serghei Cipilencu

În cadrul Turneului Regional Sud „Liga Veteranilor 50+", ediția a III-a, 2024, organizat de Oficiul Regional de Dezvoltare SUD al FMF, s-a desfășurat etapa play-off pe stadionul din Cantemir. CS Olimp-Veteran a devenit câștigătoarea turneului după ce s-a impus în finală cu 2-1 în fața echipei ARF Taraclia. Competiția a reunit echipele veteranilor din ARF Basarabeasca, ARF Cimișlia, ARF Leova, ARF Taraclia, ARF Cantemir și CS Olimp-Veteran din Cahul.

După o etapă de grupe intensă, semifinalele au adus față în față echipele ARF Leova și ARF Taraclia, meci încheiat cu scorul de 0-2 în favoarea ARF Taraclia, și CS Olimp-Veteran versus ARF Cimișlia, cu o victorie categorică de 4-0 pentru echipa din Cahul. În finala mică, ARF Leova a obținut o victorie clară cu 7-2 împotriva echipei ARF Cimișlia.

În ultimul act al turneului, meciul decisiv pentru titlu a fost câștigat de CS Olimp-Veteran, care s-a impus cu 2-1 împotriva campioanei en-titre, ARF Taraclia. Astfel, echipa din Cahul a devenit campioana ediției din acest an a Ligii Veteranilor 50+ la minifotbal, regiunea Sud.

Locul I - CS Olimp-Veteran

Locul II - ARF Taraclia

Locul III - ARF Leova

Ceremonia de premiere a fost onorată de prezența managerului ORD SUD, Alexei Gheorghiu, care a înmânat cupe, medalii și diplome din partea Federației Moldovenești de Fotbal. Au fost recompensați și cei mai buni jucători ai turneului, după cum urmează:

Cel mai bun golgheter: Andrei Moraru (ARF Leova)

Cel mai bun portar: Ivan Ivanov (CS Olimp-Veteran)

Cel mai bun fundaș: Vitcov Ivan (ARF Taraclia)

Cel mai bun mijlocaș: Alexandr Litvicov (ARF Cimișlia)

Cel mai bun jucător: Dumitru Sandu (ARF Leova)

Evenimentul s-a bucurat de susținerea președinților Asociațiilor Raionale de Fotbal, printre care Dumitru Sandu (ARF Leova), Vladimir Tabanov (ARF Taraclia), Victor Stînă (ARF Cimișlia), și Piotr Malcov (ARF Cantemir), care au felicitat participanții.

Oficiul Regional de Dezvoltare SUD al FMF adresează mulțumiri Primăriei orașului Cantemir, în special primarului Roman Ciubaciuc și președintelui ARF Cantemir, Piotr Malcov, pentru sprijinul oferit în organizarea acestui turneu de succes.