• Fii alături de Echipa Țării

In Memoriam. Igor Marchevici, 95

30 mai 2024 de Reporter FMF

Astăzi se împlinesc 95 ani de la nașterea Legendei fotbalului moldovenesc, Igor Marchevici.

Născut în inima Siberiei, Igor Marchevici a ajuns să joace fotbal la Burevestnik Chișinău. A fost adus la echipă de antrenorul Gheorghe Mazanov cu doar trei zile înainte de începutul campionatului. A debutat la formația chișinăueană la 24 aprilie 1954 în meciul cu Spartak Ujgorod, terminat 2-2. În următorul meci, disputat la 1 mai, la Dnepropetrovsk, cu formația Metallurg din localitate, noul mijlocaş a reușit să înscrie și primul gol pentru formația noastră, scor final 3-2 pentru gazde.

Marchevici a prins unul din cele mai slabe sezoane ale moldovenilor, când Burevestnik a ocupat ultima poziție a clasamentului, cu doar două victorii la activ, fiind nevoită să joace meciurile de baraj pentru menținere în această divizie, cu  echipa Nauka Chișinău.

În anul de debut a bifat și trei meciuri de cupă, din cele patru susținute de chișinăueni în această competiție. A debutat în Cupa URSS la 28 august 1954 la Petrozavodsk, în partida contra formației Krasnaya Zvezda, câștigată de moldoveni cu 2-1. La 7 septembrie, în același an, la Chişinău, pe Stadionul Republican, cu 15000 de fani în tribune, Burevestnik a reuşit o nouă victorie în Cupa URSS, cu echipa militară a Casei Ofițerilor din Tbilisi, după disputarea a 120 de minute de joc. A fost un meci memorabil. Marchevici a bifat toate minútele în teren.

Următorul an fotbalistic, 1955, a fost unul de glorie pentru Marchevici şi echipa moldovenilor. Este titular chiar din primul meci de campionat, la 17 aprilie, cu ODO Kiev, și doar o accidentare din sfârşitul partidei cu Spartak Vilnius, l-a lăsat pe banca de rezerve o lună de zile.

A revenit în forță la meciul cu DOF Sevastopol din 5 iunie, câștigat cu 6-0.

Peste două săptămâni, în meciul din Cupa URSS cu formația Institutului Agricol din Chișinău, a marcat prima dublă. A închis tabela de marcaj înscriind golurile cu numărul şapte şi opt (8-0).

La 1 aprilie 1956 debutează pe prima scenă a fotbalului sovietic în meciul cu Locomotiv Moscova, câștigat cu scorul de 2-1. În cele 15 meciuri jucate a bifat toate minutele de joc: 1350.

Primul meci internaţional din carieră a fost un joc amical disputat la 3 septembrie 1956 pe Stadionul Republican din Chişinău arhiplin (35000 de spectatori). Moldovenii au trecut de Steagul Roşu Braşov cu 3-2.

Cel de-al doilea și ultimul gol pentru echipa din Chișinău în fotbalul de performanță l-a marcat în sezonul 1957. La 17 iulie, după șutul lui, portarul feroviarilor din Moscova, Vladimir Maslacenko (viitor celebru commentator sportiv), a scos mingea din plasa porții în minutul 58, în remiza 3-3.

Odată cu schimbarea antrenorilor apare tot mai rar în lotul de start. În ultimul an de activitate a jucat mai mult pentru echipa de tineret-rezerve, unde a reușit să înscrie în poarta celor de la Dinamo Kiev, Spartak Moscova și SKVO Rostov pe Don.

Ultimul meci la Moldova Chișinău l-a jucat la 4 octombrie 1959 pe stadionul Dinamo din Moscova, când fotbaliştii noştri au cedat militarilor de la CSK MO cu 0-7.

În perioada 1965-1967 a antrenat formaţia Tractorul Chişinău, unde a avut primele succese ca manager al băncii tehnice. În primul an, discipolii lui Marchevici au câștigat Cupa RSSM. În semifinale, “tractoriştii” au surclasat Zarea Bălţi cu 5-0. A urmat meciul din finală cu formaţia Temp Tiraspol, căştigătoarea Cupei din 1964. După prima repriză, tiraspolenii conduceau cu 2-1 şi se părea că vor repeta succesul din anul precedent, dar în repriza secundă echipa condusă de Marchevici a făcut praf apărarea tiraspoleană, marcând trei goluri şi câştigând astfel trofeul.

Antrenorul Marchevici a reuşit să formeze un ansamblu bun de jucători. La echipă jucau fotbalişti cunoscuţi amatorilor de fotbal din Republică, precum Lev Şor, Stanislav Beganschi, care a jucat la Burevestnik, portarul Leonid Fleişman, cu peste 10 ani de activitate la echipele moldoveneşti. În teren mai jucau Rogacevschi, Gagarin, Pronin, Coptev, Pedcenco şi doi viitori arbitri, Şiclo şi Gorin, care au jucat la diferite echipe în Campionatul RSSM.

Şi în 1967 fotbaliştii de la Uzina constructoare de tractoare conduşi de pe banca tehnică de Igor Marchevici au ajuns în finală, dar au cedat atunci celor din Tiraspol cu 0-3.

În campionatul RSSM, edițiile 1966 și 1967, echipa condusă de Marchevici a fost la un pas de pódium, ocupând de fiecare dată poziţia a patra în clasamentul final.

În 1958, cu ocazia a 60 de ani a fotbalului sovietic, a fost decorat de Forul Moldovenesc de Fotbal cu o distincție jubiliară, iar în anul 2010 a fost decorat cu Ordinul de Merit al Federației Moldovenești de Fotbal.

S-a stins din viaţă în oraşul care l-a consacrat ca fotbalist, Chișinău, la vârsta de 86 de ani.