• Fii alături de Echipa Țării

Masculin (Competiții)

LIVE 20:00. Finala Socca EuroCup 2024. Kazakhstan - Croația

12 mai 2024 de Serghei Cipilencu

Socca EuroCup 2024, continue astăzi, 12 mai, la Chișinău cu meciurile din semifinale competiției pe Arena FMF din parcul „La Izvor” al capitalei. Prima semifinală este confruntarea dintre reprezentativele Oman și Kazakhstan, începând de la ora 11:40. A doua partidă din cadrul semifinalelor va fi jucată de naționalele României și Croației. Echipele care vor câștiga în aceste două meciuri, se vor bate pentru titlul Socca EuroCup 2024, iar meciul este programat pentru ora 20:00. Respectiv echipele care au pierdut în faza 1/2 de finală, vor juca meciul pentru medaliile de bronz, începând cu ora 18:45. Site-ul FMF.md oferă informații actualizate despre meciurile din cadrul turneului Socca EuroCup 2024, pe parcursul a 5 zile consecutive. Partidele turneului internațional sunt difuzate și de postul de televiziune We Sport și de Federația Internațională de Socca.

Amintim că potrivit regulamentului competiției, cele 22 naționale au fost împărțite în 5 grupe: 3 grupe a câte 4 echipe și 2 grupe a câte 5 echipe. Din fiecare grupă se vor califica în play-off primele 3 echipe, iar din grupele cu câte 5 formații se va califica în optimi și echipa de pe locul 4 cu cel mai bun punctaj. Vor urma sferturile, semifinalele și marea finală programată pe 12 mai, de la ora 20:00.

De asemenea, meciurile vor fi LIVE pe YouTube International Socca Federation și Socca.md.

Rezultatele semifinalelor a turneului Socca EuroCup 2024, duminică, 12 mai:

11.40 Oman - Kazakhstan 0-3 (A. Yelemesov 2, 26, S. Mazhitov 39)

12.45 România - Croația 2-4 (R. Burciu 7, I. Barculet 36 / A. Kovancevic 5, 25, B. Vidkek 33, 44)

UPDATE: În marea finală Socca EuroCup 2024 vor juca naționalele Kazakhstanului, campioana în exercițiu și a Croației echipa medaliată cu bronz la ediția precedentă. Finala mică, pentru medalia de bronz a fost câștigată de selecționata României în urma loviturilor de pedeapsă.

FINALA MICĂ. 18.45. Oman - România 2-2 (H. Fadhil 20, A. Alzawamri 22 / P. Isac 32, R. Andronic 40) (bulituri 2-3)

FINALA MARE. 20.00. Kazakhstan - Croația

Amintim că Naționala Moldovei la Socca a avut un parcurs intens în grupa A. Moldova a învins reprezentativa Portugaliei cu scorul 3-1, în meciul său de debut la turneului internațional Socca EuroCup 2024. Jhonatan Dias a deschis scorul în minutul 27, după un șut puternic în poarta lui Artiom Cubani, dar moldovenii au egalat în minutul 31 prin reușita lui Andrei Stratan. După două minute de joc, Dumitru Graur a mărit avantajul și scorul final a fost de 2-1 în favoarea „tricolorilor”. La finalul partidei, Petru Popescu pune punct meciului cu o reușită în minutul 40 prin golul său dintr-o semifoarfecă, din pasa lui Sergiu Tacot. În al doilea meci contra naționalei din Turcia, echipa noastră a pierdut la limită, scor 0-1. Meciul cu numărul trei pentru băieții noștri a fost unul rezultativ, iar partida cu Georgia s-a încheiat cu scorul de 2-2. Golurile pentru naționala noastră au fost marcate de Petru Popescu și Ghenadie Ploniș în minutul 36, respectiv 37. A urmat faza paly-off unde băieții noștri au jucat meciul din optimile de finală contra reprezentativei similare din Italia. Italienii aveau la pauză un avantaj de 3 goluri, însă în metanul secund Vadim Cricimari reduce din diferență în minutul 22. Apoi însă italienii măresc avantajul cu încă alte două reușite și deja pe final de meci în minutul 37, Ghenadie Ploniș înscrie ultimul gol pentru echipa noastră la acest turneu. Confruntarea se încheie cu scorul de 2-5 în favoarea naționalei din Italia. Astfel Moldova a înregistrat o victorie, două înfrângeri și un rezultat de egalitate la acest turneu. A acumulat 4 puncte în grupă, iar golaverajul total este de 7-9.

PROGRAMUL MECIURILOR (click)

Turneul internațional Socca EuroCup este organizat pentru a doua oară de către International Socca Federation (ISF), în colaborare cu Socca Moldova și Federația Moldovenească de Fotbal. La competiție vor participa 22 selecționate europene de top la mini-fotbal (socca). În ultimii trei ani stadionul din parcul La Izvor a găzduit cu succes calificările Campionatului European de fotbal pe plajă, Divizia B, precum și turneul internațional Amoliga Nations Cup.

Socca EuroCup 2024. Ziua 2. Rezultatele meciurilor

LIVE Socca EuroCup 2024. Moldova se califică în runda play-off. Ziua 3

LIVE 16:25. Socca EuroCup 2024. Moldova își încheie evoluția în faza optimilor de...

Socca EuroCup 2024. S-au stabilit semifinalistele competiției. Ziua 4. Rezultatele meciurilor