• Fii alături de Echipa Țării

Masculin (Competiții)

LIVE Socca EuroCup 2024. Moldova își încheie evoluția în faza optimilor de finală. Ziua 4

11 mai 2024 de Serghei Cipilencu

Socca EuroCup 2024 continuă astăzi, 11 mai, la Chișinău cu alte 12 meciuri pe Arena FMF din parcul „La Izvor” al capitalei. Primele 8 meciuri vor conta pentru faza optimilor, unde vom asista la calificarea echipelor în sferturile de finală care vor fi jucate începând cu ora 19:40. Reamintim că în faza optimilor Moldova o va întâlni pe reprezentativa Italiei, iar meciul v-a începe de la ora 16:25. La competiția din acest an participă 22 de selecționate, care au fost repartizate în 5 grupe. Moldova a făcut parte din grupa 1, alături de Portugalia, Georgia și Turcia. Selecționata noastră s-a clasat pe poziția a treia în grupă cu 4 puncte și conform regulamentului va înfrunta Italia. Site-ul FMF.md oferă informații actualizate despre meciurile din cadrul turneului Socca EuroCup 2024, pe parcursul a 5 zile consecutive. Partidele turneului internațional vor fi difuzate și de postul de televiziune We Sport și de Federația Internațională de Socca.

De asemenea, meciurile vor fi LIVE pe YouTube International Socca Federation și Socca.md.

Programul meciurilor pentru ziua a 4-a a turneului Socca EuroCup 2024, 1/8de finală și 1/4 de finală, sâmbătă, 11 mai:

Sferturi de finală:

19.40 (Turcia - Oman) - (Ungaria - Bulgaria)

20.45 (Kazakhstan - Spania) - (Ucraina - Germania)

21.50 (România - Lituania) - (MOLDOVA- Italia)

22.55 (Croația - Cipru) - (Georgia - Serbia)

CLASAMENTUL ȘI REZULTATELE MECIURILOR LE PUTEȚI VEDEA AICI (click)

Amintim că Naționala Moldovei la Socca a avut un parcurs intens în grupa A. Moldova a învins reprezentativa Portugaliei cu scorul 3-1, în meciul său de debut la turneului internațional Socca EuroCup 2024. Jhonatan Dias a deschis scorul în minutul 27, după un șut puternic în poarta lui Artiom Cubani, dar moldovenii au egalat în minutul 31 prin reușita lui Andrei Stratan. După două minute de joc, Dumitru Graur a mărit avantajul și scorul final a fost de 2-1 în favoarea „tricolorilor”. La finalul partidei, Petru Popescu pune punct meciului cu o reușită în minutul 40 prin golul său dintr-o semifoarfecă, din pasa lui Sergiu Tacot. În al doilea meci contra naționalei din Turcia, echipa noastră a pierdut la limită, scor 0-1. Meciul cu numărul trei pentru băieții noștri a fost unul rezultativ, iar partida cu Georgia s-a încheiat cu scorul de 2-2. Golurile pentru naționala noastră au fost marcate de Petru Popescu și Ghenadie Ploniș în minutul 36, respectiv 37. Astfel Moldova a înregistrat o victorie o înfrângere și un rezultat de egalitate. A acumulat 4 puncte, iar golaverajul este de 5-4 în favoarea băieților noștri.

PROGRAMUL MECIURILOR (clic)

Turneul internațional Socca EuroCup este organizat pentru a doua oară de către International Socca Federation (ISF), în colaborare cu Socca Moldova și Federația Moldovenească de Fotbal. La competiție vor participa 22 selecționate europene de top la mini-fotbal (socca). În ultimii trei ani stadionul din parcul La Izvor a găzduit cu succes calificările Campionatului European de fotbal pe plajă, Divizia B, precum și turneul internațional Amoliga Nations Cup.