• Fii alături de Echipa Țării

Masculin (Competiții)

LIVE. Super Liga. FC Florești - CSF Bălți

01 sep 2024 de Serghei Cipilencu

FC Florești şi CSF Bălţi se întâlnesc astăzi, de la ora 17:00, într-un meci al etapei a 5-a din Super Liga, ediţia 2024/2025. Partida de la Bender va fi transmisă de platforma media ligatv.md și de postul de televiziune We Sport.

FC Florești - CSF Bălți

1 septembrie. Tighina. Stadionul orășenesc

Arbitru: Ivan TUDOS

Asistenți: Andrei BODEAN și Mihail PERCIULEAC

Al 4-lea oficial: Alexandru GÎRNEȚ

FC Florești: 12.Stanislav IVANOV, 6.Ivan VOROPAI, 9.Mihai ȚÎPAC, 10.Dmitri MANEACOV, 20.Nichita ȘUȘUNCOV, 21.Alexandru OSIPOV, 23.Vladislav BOICO, 27.Peter MASSAQUOI, 30.Igor BONDARENCO, 55.Vladimir COVCENCO, 90. Nichita HOLODOV

Rezerve: 1.Alexandru STRATULAT, Ivan SCLIFOS, 3.Nichita LEVCENCO, 17.Sergiu LARIONOV, 19.Tudor CARABEȚ, 20.Dorin DARABAN

Antrenor: Igor URSACHI

FC Bălți: 33.Artur NAZARCIUC, 2.Alvaro MEDINA BELY, 5.Santana Igor Cesar RODRIGUES, 7.Federico NSUE NGUEMA, 8.Ivan URVANȚEV, 9.Vadim YAKOVLEV, 10.Andre DA SILVA, 18.Eugeniu REBENJA, 20.David CEMSCHI, 28.Bedzigui Marius OBEKOP, 31.Danila IGNATOV

Rezerve: 1.Lucian CEBOTARI, 3.Vladislav BOICO, 6.Alexandru GĂU, 17.Dan-Lucian BURLACU, 23.Martins Caio FERREIRA, 24.Dumitru ROGAC

Antrenor: Veaceslav RUSNAC

Adversarele de astăzi au disputat până acum 4 meciuri directe în Super Liga. Altele 2 partide au fost câștigate de CSF Bălți la „masa verde”, prin victorii tehnice, după ce FC Florești a fost exclusă din Super Liga 2021/2022 (fosta Divizie Națională) de către Comitetul de Etică al FMF, pentru manipularea meciurilor. Golaverajul general este de 17-5 în favoarea bălțenilor.

Ultima partidă dintre cele două formații datează din 29 octombrie 2023 pe stadionul orășenesc din Tighina. Meciul conta pentru etapa a 10-a din Super Liga Moldovei, ediția 2023/24, faza întâi. Atunci bălțenii s-au impus în deplasare cu rezultatul de 3-2. Deși scorul a fost deschis de floreșteni încă în minutul 14 prin reușita lui Alexandru Osipov, CSF Bălți avea să egaleze în minutul 41 de la punctul cu var prin brazilianul Andre Silva. În metanul secund echipa antrenată și atunci de Nicolae Țurcanu a revenit din nou în avantaj prin golul atacantului american Peter Massaquoi în minutul 77. Grupare din capitala nordului nu s-a văzut răpusă în acea confruntare și a reușit să marcheze în minutul 88 prin lovitura de la 11 metri a aceluiași Andre Silva. Dar discipolii lui Veaceslav Rusnac au venit în acea seară să ia trei puncte acasă, astfel în minutul 90+4 golul victorie a fost marcat de Daniel Danu.

FC Florești trece printr-o perioadă dificilă în acest sezon de campionat. În ultimile 4 meciuri echipa antrenată de Nicolae Țurcanu a înregistrat o egalitate și 3 înfrângeri. Floreștenii nu se pot lăuda nici cu gol marcat în acest sezon, lucrurile stau prost și la capitolul defensivă formația de la nordul Moldovei a încasat 17  goluri, dintre care 14 în ultimile două meciuri. Echipa se află în zona retrogradării și are la activ un punct.

De partea cealaltă CSF Bălți în ultimile 4 confruntări a înregistrat 2 victorii, un rezultat de egalitate și o înfrângere. Discipolii lui Veaceslav Rusnac au pornit o serie de victorii în ultimile două etape. Au dispus în deplasare de Milsami Orhei cu 2-0, iar în etapa precedentă a învins pe teren propriu cu 1-0. „Caii” se află pe poziția a 3-a în clasament cu 7 puncte la activ, iar golaverajul este 3-4. Pentru CSF Bălți în meciul contra FC Florești nu va fi disponibil jucătorul Nichita Picus, deoarece acesta în meciul din etapa a 4-a a încasat cartonașul roșu în partida cu CSF Spartanii Sportul.

Cu aproximativ o oră înainte de startul partidei veți putea afla componențele de joc ale celor două formații, accesând această știre actualizată.