• Fii alături de Echipa Țării

Feminin (Naționale)

Fotbal feminin. Moldova a cedat în meciul cu Slovenia

12 iul 2024 de Svetlana Tataru

Naționala Moldovei la fotbal feminin a fost învinsă de selecționata Sloveniei în cel de-al cincilea meci din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025. Partida, care a avut loc pe stadionul Zimbru din Chișinău, s-a încheiat cu scorul de 5-0 în favoarea oaspeților. În celălalt meci al grupei, naționala Letoniei s-a impus în fața Macedoniei de Nord, cu un rezultat de 2-1. Următoarea partidă, echipa noastră o va juca pe 16 iulie, cu reprezentativa din Letonia, în deplasare la Riga.

MOLDOVA - SLOVENIA 0-5

Au marcat: Spela Kolbl (28), Sara Makovec (36), Lara Prašnikar (44), Zara Kramžar (45+3), Kaja Korošec (87)

12 iulie. Stadionul Zimbru, Chișinău.

Arbitru: Meliz Özçiğdem (Turcia)

Arbitri asistenți: Mürvet Yavuztürk (Turcia), Arzu Görgün (Turcia)

Al 4-lea oficial: Gamze Durmuș (Turcia)

Moldova: 12.Natalia Munteanu (C), 2.Cristina Cerescu, 4.Valeria Vîrlan ( 5.Eugenia Railean, 63), 7.Carina Doiban, 9.Daniela Mardari, 10.Carolina Țabur (6.Lia Vlas, 63), 11.Claudia Chiper (3.Anisia Său, 74), 14.Elina Coceanovschi, 15.Felicia Guțu, 20.Veronica Cojucari (8.Roxana Moisiuc, 90+2),  21.Irina Topal (18.Anastasia Cernitu, 63)

Rezerve: 1.Margareta Panova, 23.Anastasia Nagoreanschi, 16.Mădălina Bădiceanu, 17.Andreea Costin

Antrenor: Ghenadie Pușca

Slovenia: 1.Zala Meršnik (C), 2.Lana Golob, 3.Sara Agrež, 4.Sara Gradišek, 6.Kaja Korošec, 10.Dominika Čonč (21.Korina Lara Janež, 63), 11.Lara Prašnikar (17.Izabela Kriaj, 46), 14.Špela Kolbl (7.Nina Kajzba, 63), 15.Sara Makovec (5.Naja Poje Mihelič, 63), 16.Kaja Eržen, 20.Zara Kramžar (9.Mirjam Kastelec)

Rezerve: 22.Melania Pasar, 19.Sara Ketiš

Antrenor: Saša Kolman

Următorul meci și ultimul din această campanie, echipa noastră îl va juca pe 16 iulie. Moldova va întâlni reprezentativa Letoniei la Daugava, Riga. Partida este programată pentru ora 20:00.

Amintim că Naționala Moldovei la fotbal feminin a fost învinsă de Slovenia în primul meci din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025 cu scorul de 0-2, într-o partidă disputată pe Športni Park Ljubljana-Šiška din Ljubljana. Tricolorele au cedat în fața Letoniei cu un rezultat de 1-0, în partidă de pe stadionul Zimbru din Chișinău, însă au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Macedonia de Nord. Partida de la Centrul de Pregătire a FFM din Skopje s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1. Golul Moldovei a fost marcat de Carolina Țabur în minutul 55. Selecționata Moldovei a fost învinsă de Macedonia de Nord în cel de-al patrulea meci din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025 cu scorul de 4-2 pentru echipa din Macedonia de Nord. Pentru naționala noastră au marcat Carolina Țabur în minutul 22 și Iuliana Colnic în minutul 60.

Fotbal feminin. Selecționerul Ghenadie Pușca, dinaintea meciului cu Slovenia

Fotbal feminin. Declarațiile jucătoarelor naționalei înainte de meciul cu Slovenia

Fotbal feminin. Ultimele antrenamente ale naționalei înainte de meciul cu Slovenia

Fotbal feminin. Moldova - Slovenia. LIVE 20:00