• Fii alături de Echipa Țării

Feminin (Naționale)

Fotbal feminin. Carolina Țabur, câștigătoarea Cupei României cu ”U” Olimpia Cluj

09 iun 2024 de Svetlana Tataru

Carolina Țabur, jucătoarea naționalei Moldovei, continuă să scrie istorie în fotbalul feminin din România, devenind câștigătoarea Cupei României pentru a patra oară cu echipa „U" Olimpia Cluj. În meciul decisiv contra FK Csíkszereda, partida a avut nevoie de prelungiri după ce scorul din timpul regulamentar a fost 1-1. Clujencele au marcat de două ori în prelungiri și și-au adjudecat trofeul competiției.

Carolina Țabur a fost inclusă și în echipa sezonului din Super Liga feminină, ediția 2023/24, din România, fiind printre cele mai bune jucătoare alese în urma voturilor cluburilor și ale antrenorilor de la loturile naționale din România.

Carolina Țabur (25 ani) are în palmares deja patru Cupe a României și trei titluri de campioană. Jucătoarea noastră s-a transferat la “U” Olimpia Cluj în vara anului 2019. Pentru Naționala Moldovei, Carolina a jucat 54 de partide și a marcat 6 goluri.

Carolina a marcat și în ultimele două meciuri ale naționalei Moldovei contra selecționatei din Macedonia de Nord în cadrul preliminariilor Euro 2025. Partida din 31 mai, de la Centrul de Pregătire din Skopje, s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1. De asemenea, în meciul retur cu Macedonia de Nord din 4 iunie, Carolina a marcat în minutul 22, iar partida s-a încheiat cu scorul de 2-4 pentru Macedonia de Nord.