• Fii alături de Echipa Țării

Feminin (Naționale)

Fotbal feminin. Moldova - Macedonia de Nord 2-4

04 iun 2024 de Svetlana Tataru

Naționala Moldovei la fotbal feminin a fost învinsă de selecționata Macedoniei de Nord în cel de-al patrulea meci din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025. Partida de pe stadionul Zimbru din Chișinău s-a încheiat cu scorul de 4-2 pentru echipa din Macedonia de Nord. Pentru naționala noastră au marcat Carolina Țabur în minutul 22 și Iuliana Colnic în minutul 60. În celălalt meci al grupei, Slovenia s-a impus în fața Letoniei, cu un rezultat de 4-0. Următoarea partidă, echipa noastră o va juca pe 12 iulie, cu reprezentativa Sloveniei, pe stadionul Zimbru din Chișinău.

MOLDOVA - MACEDONIA DE NORD 2-4

Au marcat: Carolina Țabur (22), Iuliana Colnic (60) / Mădălina Bădiceanu (3, autogol), Natasha Andonova (29, 75), Lenche Andreevska (43)

4 iunie. Stadionul Zimbru. Ora 19:00

Arbitru: Ioanna Allayiotou (Cipru)

Arbitri asistenți: Despoina Demosthenous, Maria Savvidou (ambele, Cipru)

Al 4-lea oficial: Zoe Stavrou (Cipru)

Cartonașe galbene: Carina Doiban (74) / Simona Rebekka Meijer (38)

Moldova: 1.Margareta Panova, 2.Cristina Cerescu, 4.Valeria Vîrlan (5.Eugenia Railean, 87), 9.Daniela Mardari, 10.Carolina Țabur, 11.Claudia Chiper (C), 14.Elina Coceanovschi (8.Alina Chirica, 64), 16.Mădălina Bădiceanu (7.Carina Doiban, 46), 20.Vanesa Manoil, 21.Irina Topal, 22.Iuliana Colnic ( 3.Anisia Său, 79)

Rezerve: 12.Natalia Munteanu, 23.Alina Șaitan, 6.Lia Vlas, 17.Andreea Costin, 18.Anastasia Cernitu, 19.Dina Burac

Antrenor: Ghenadie Pușca

Macedonia de Nord: 22.Berna Kabakchi, 3.Ane Bosheska (20.Ikmete Limani, 64), 5.Pavlinka Nikolovska, 7.Ulza Maksuti, 8.Aleksandra Markovska (18.Hristina Joshevska, 81), 10.Natasha Andonova (C), 14.Marjana Naceva (9.Hava Mustafa, 76), 15.Elena Paneska, 17.Lenche Andreevska, 19.Simona Rebekka Meijer (13.Radica Velkova, 64), 23.Ana Milchevska

Rezerve: 1.Viktorija Panchurova, 12.Kristina Pavlovska, 2.Lora Sulejmani, 4.Vesa Sela, 6.Kristina Mojsoska, 11.Afrodita Salihi, 16.Edina Mehmedi, 21.Elena Petrovska

Antrenor: Aleksandar Andov

Vezi programul meciurilor NAȚIONALEI NOASTRE la EURO 2025 (click)

Amintim că Naționala Moldovei la fotbal feminin a fost învinsă de Slovenia în primul meci din cadrul preliminariilor Campionatului European 2025 cu scorul de 0-2, într-o partidă disputată pe Športni Park Ljubljana-Šiška din Ljubljana. Tricolorele au cedat în fața Letoniei cu un rezultat de 1-0, într-o partidă disputată pe stadionul Zimbru din Chișinău, însă au încheiat la egalitate, scor 1-1, meciul cu Macedonia de Nord. Partida de la Centrul de Pregătire a FFM din Skopje s-a încheiat cu o remiză, scor 1-1. Golul Moldovei a fost marcat de Carolina Țabur în minutul 55.